Historia parafii

Parafia pod wezwaniem św. Krzysztofa w Białymstoku powstała w dniu 23 kwietnia 2002 r. Została wydzielona z parafii p.w. św. Kazimierza i obejmuje osiedle Zawady oraz wsie : Osowicze i Sielachowskie. Proboszczem parafii został przez Arcybiskupa Wojciecha Ziębę wyznaczony ksiądz kanonik Robert Rafało posługujący wcześniej w parafii św. Kazimierza. W dacie powstania parafii należały do niej 254 rodziny  liczące łącznie 885 wiernych. W początkowym okresie (od maja do lipca 2002r.) nabożeństwa odbywały się „pod chmurką” przy krzyżu przydrożnym przy ul. Zawady (odległym od dzisiejszej kaplicy o ok. 100 m.). W sierpniu 2002 r. wzniesiony został namiot oparty na  solidnej aluminiowej konstrukcji  i od tego czasu stał się on miejscem sprawowania eucharystii. Z tygodnia na tydzień wnętrze kaplicy było wyposażane w coraz to więcej akcesoriów. Elewacja zewnętrzna została z czasem wyłożona panelami aluminiowymi z wypełnieniem termoizolacyjnym, zaś wewnętrzne ściany zostały wykończone drewnianą boazerią, która wraz z pozostałymi elementami wyposażenia wykonanymi z drewna (ołtarz główny, stacje drogi krzyżowej, ławki, konfesjonał) nadają wnętrzu niepowtarzalną atmosferę sprzyjającą modlitewnemu skupieniu. W utrzymaniu właściwej atmosfery pomagają też urządzenia w postaci nagrzewnicy powietrza  gwarantującej optymalną temperaturę nawet w najmroźniejsze dni zimowe, jak też dwa klimatyzatory zapewniające właściwą atmosferę w upalne dni. Równolegle z trwającym nadal doposażaniem kaplicy, w 2011 r. została rozpoczęta budowa budynku plebanii. Do końca roku 2011 zostały wykonane prace ziemne i wylane fundamenty. wiosną 2012 r. zaczęto budowę ścian budynku.

Ostanie galerie